Pressinformation från Viadidakt
I samverkan med Samhällsbyggnadsförvaltningen i Katrineholms kommun har Viadidakt lämnat in ansökningar om att få starta två riksrekryterande yrkeshögskoleutbildningar (YH). De sökta utbildningarna är Transportledning och terminalledning samt Säkerhetskoordinator inom logistik. Båda utbildningarna är tvååriga och har 30 platser. Planerad start är hösten 2013.
-Syftet med att söka utbildningarna är dels för att säkerställa lokal kompetens inför satsningen på det logistikcentrum som byggs upp i Katrineholm, berättar Per-Arne Holmqvist som är utvecklingsstrateg på Viadidakt. Transportindustriförbundet och företag inom logistik och transportbranschen ser ett ökat behov av utbildad arbetskraft inom området de närmaste åren.
-Det vore mycket bra för hela regionen om de sökta YH-utbildningarna blir beviljade och kan starta, säger Viadidaktnämndens ordförande Gunilla Magnusson (S).
Beslut från YH-myndigheten om vilka utbildningar som blir beviljade i Sverige kommer i januari 2013.
YH-utbildningar blir endast beviljad om branschen ser ett behov av arbetskraft inom området. Den senaste statistiken från YH myndigheten visar att nio av tio får jobb eller startar eget efter genomförd utbildning. Under 2011 pågick 1129 utbildningar med 44 000 studerande.
Utvecklingsledare Kent Wallén, telefon 0150-570 68Utvecklingsstrateg Per Arne Holmqvist, telefon 0150-48 80 76