Två års arbete, ett motionslopp och en invigningsceremoni – nu kan katrineholmarna andas ut – och andas in frisk luft. Östra förbifarten har öppnat och därmed försvinner mycket av den tunga, bullriga trafiken ut ur staden.
Idag den 1 oktober invigdes Östra förbifarten, en förbifart som ska lätta på trycket från de 20 000 fordon som dagligen passerade centrala Katrineholm. Men förutom miljövinster ser Göran Dahlström (S) kommunstyrensens ordförande i Katrineholm, andra positiva effekter av Östra förbifarten:
– Det här kommer betyda mycket för utvecklingen av centrum och bostadsbyggandet. Även för Logistikcentrum är förbifarten av avgörande betydelse.
Diskussioner om en förbifart började redan på 70-talet. Den tunga trafiken ökade stadigt och väckte frågor om miljö och säkerhet.
– En sådan här dag går mina tankar till alla de katrineholmare som i nästan 40 år har uppvaktat beslutsfattare och jobbat hårt för att få till stånd en förbifart. Ett stort tack till alla er, både till de som finns med oss idag och de som inte finns bland oss längre.
Invigningen startade klockan 11:00 med några ceremoniella tal. Samtliga talare såg Östra förbifarten som inte bara viktig för Katrineholm utan även för regionen och landet i stort.
– Projektet är även viktigt i ett större sammanhang. Det här är ett av de viktigaste infrastrukturprojekten i länet. Östra förbifarten är en del i det nationella trafikstråket Räta linjen, som sträcker sig från Norrköping till Gävle. Här kommer förbifarten att kraftigt förbättra framkomligheten. Den är också en viktig länk i transportsystemet mellan Stockholm och mälarregionen. I och med Östra förbifarten tar vårt län ett viktigt steg framåt, sade Liselott Hagberg, Sörmlands landshövding.
Katrineholms kommun har varit med och finansierat delar av projektet, trafikplats Finntorp, med 8,5 miljoner kronor samt en förskottering, ett lån, på 40 miljoner kronor. Hela förbifarten ses som ett mycket lyckat projekt av alla parter.
– Jag vill tacka Trafikverket för ett fantastiskt samarbete under de här två åren. Östra förbifarten blev inte bara klar tidigare än planerat, den blev även billigare än beräknat. Dessutom vill jag även betona, vilket inte är helt oviktigt i sammanhanget, att förbifarten är estetiskt tilltalande. Istället för att inkräkta på den vackra natur vi har i våra omgivningar, har förbifarten blivit en del av den. Kort sagt, den är vacker, sade Göran Dahlström.
Se invigningstalen, i tur och ordning:
Invigningsfilm Bambuser
Invigningsfilm Youtube